Životopis

 Robert Pacourek (1967 ve Strakonicích) se začal věnovat hře na klarinet ve třídě prof. B. Zákosteleckého ve strakonické LŠU (dnes ZUŠ) ve svých 9 letech. Po studiích na gymnáziu byl přijat na Státní konzervatoř v Praze do třídy prof. J. Stárka, kterou absolvoval v roce 1993.

Již v průběhu studia se věnoval pedagogické činnosti a spolupracoval se symfonickým orchestrem "Bohemia" v Poděbradech. V roce 1994 založil komorní trio "Musici Bohemiense" (klavír, klarinet, violoncello), s nímž uskutečnil řadu koncertů a realizoval nahrávky pro Český rozhlas. V letech 1995 a 1996 se aktivně zúčastnil hudebních kurzů "Německé Mozartovy společnosti" v bavorském Augsburgu. Svoji pozornost nezaměřuje pouze na klasické žánry hudby, ale věnuje se i lidové a folklórní tvorbě.

V letech 1999 – 2004 Robert Pacourek spolupracoval s klavíristou Karlem Prokopem, profesorem pražské Konzervatoře. Realizovali společně velké množství koncertů jak v Praze, tak v regionech České republiky. Výsledkem této spolupráce je CD „Klarinetový recitál“, které vzniklo v roce 2001 a obsahuje základní díla klarinetové literatury 19. a 20. století. Na realizaci tohoto CD se podílela i sopranistka Ivana Tőrőková.

Od jara 2004 spolupracoval Robert Pacourek s klavíristou Danielem Wiesnerem, s kterým absolvoval velké množství koncertů jak domácích, tak zahraničních (Sofia, Budapešť). Společně se sopranistkou Klárou Novotnou založili soubor „Trio con Canto“. Od roku 2004 spolupořádá Robert Pacourek spolu s agenturou ŠP Production v letních měsících cyklus koncertů „Po jihočeských zámcích“.

V květnu 2007 vydal své 2. profilové album „Klarinet 19. a 20. století“, jehož obsahem jsou významné skladby pro klarinet a klavír z období romantismu ( R. Schumann, J. Brahms), impresionismu ( C. Debussy) a hudby 20. století ( J. Páleníček, M. Arnold).

V červnu 2009 absolvoval spolu s klavíristou Michalem Rezkem úspěšné vystoupení v Českém Centru v Paříži. Tento koncert byl zařazen do mezinárodního projektu Martinů revisited a festivalu Aprés ´89.  

V současné době se Robert Pacourek věnuje pedagogické a koncertní činnosti a spolupracuje s řadou významných českých umělců. Je uměleckým vedoucím  komorního souboru "Pražské komorní trio", v kterém hraje s profesory Pražské konzervatoře klavíristou Michalem Rezkem a  violoncellistou Tomášem Strašilem. Toto trio navázalo na činnost souboru "Musici Bohemiense" z poloviny 90. let minulého století a vystupuje na koncertech v celé České republice. V prosinci 2011 vystoupilo na prestižním mezinárodním hudebním festivalu "České doteky hudby".

V lednu 2013 se Robert Pacourek aktivně zúčastnil  3. ročníku  Evropského klarinetového festivalu v belgickém Gentu, který pořádala Evropská klarinetová asociace.

Robert Pacourek hraje na klarinety značky Selmer Sales Privilege a hubičky značky Hans Zinner. Plátky používá od firmy Vandoren typ Clasique a 56 rue Lepic a V 21 tvrdosti 3. 

V létě roku 2012 se Robert Pacourek stal tzv. firemním klarinetistou francouzského výrobce klarinetů firmy Henri Selmer Paris, na jehož nástroje hraje a je jejich velkým propagátorem.