KLASICKÁ HUDBA MÁ I MLADÉ POSLUCHAČE

Týdeník Sedmička Písek a Strakonice, Slávka Petráková 

Klarinetista Robert Pacourek vystoupí na Podzimním koncertu Píseckého komorního orchestru v sobotu 21. listopadu ve sv. Trojici v Písku.

Dvaačtyřicetiletý Robert Pacourek je rodák ze Strakonic. S hudbou začal v devíti letech. Po gymnáziu vystudoval Státní konzervatoř v Praze. Učí na pražské Základní umělecké škole, koncertuje a spolupracuje s řadou českých umělců.

Jste učitel, který ještě sám vystupuje, kolik koncertů máte za rok?

Jsem členem Pražského komorního tria a spolupracuji s dalšími komorními soubory a orchestry. Sólových recitálů, komorních koncertů a koncertů s orchestry mám tak kolem čtyřiceti.

Jak často koncertujete ve Strakonicích a Písku?

Několikrát ročně. V době adventu spolupracuji pravidelně s Píseckým komorním orchestrem při České mši vánoční Jana Jakuba Ryby. Vloni jsem koncertoval v Kapitulní síni strakonického hradu a ve sv. Trojici v Písku. Letos vystoupím jako sólista s již zmíněným orchestrem v Podzimním koncertu v Písku a v únoru 2010 v rámci koncertu Kruhu přátel hudby ve Strakonicích.

Má klasická hudba v dnešní době stále své posluchače? I mladou generaci?

Samozřejmě. Stejně jako i ostatní žánry.

Je zajímavější hrát v komorním obsazení nebo být součástí orchestru?

Pro absolventa konzervatoře nebo akademie je jistě prioritou stát se členem velkého orchestru. Hra v komorním obsazení má ale své kouzlo a každý nástroj zde hraje svůj hlas, takže hráčův výkon musí být zcela bezchybný. A je zde nutnost absolutní souhry se spoluhráči, a i tomu se musí každý muzikant učit.

Kteří autoři psali pro klarinet?

Klarinetová literatura je velmi široká a různorodá. Skladby pro tento nástroj komponovali všichni významní skladatelé počínaje klasicismem po současné autory. Například Kramář-Krommer, Mozart, Weber, Brahms, Debussy, Poulenc, Martinů, Francaix, Copland, Arnold, Klusák a další.

Jaký je Váš hudební sen?

Mít stále z hudby radost a předávat její krásu. A ještě snad si zahrát s profesionálním orchestrem Mozartův Klarinetový koncert nebo Koncert od Aarona Coplanda.

 

Není co zobrazit